کد خبر: ۲۷۱
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۷
سی نیوز: با ورود به سال ۲۰۱۴ میلادی هنوز اقدام سازنده‌ای در احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان صورت نگرفته، در این شرایط باید دید آیا مسئولان وزارت نفت از پاکستان جریمه دریافت می‌کنند و یا زمان احداث این خط به تعویق خواهد افتاد.

به گزارش سی نیوز به نقل از فارس پس از کش و قوس‌هایی که بین ایران و پاکستان در مورد احداث خط لوله صلح در سال گذشته میلادی صورت گرفت، در نهایت مسئولان ایرانی و پاکستانی به این توافق دست یافتند که خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان احداث شود.

براساس قرار داد صادرات گاز ایران به پاکستان قرار بود، تا این خط لوله تا پایان دسامبر سال 2014 میلادی در خاک پاکستان احداث و گاز ایران از این تاریخ به بعد به پاکستان صادر شود.

در حال حاضر احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان در خاک ایران به اتمام رسیده است، اما هنوز هیچ اقدام مفیدی در زمینه احداث این خط در خاک پاکستان صورت نگرفته است.

این تاخیر منجر شد، تا مسئولان انرژی ایران و پاکستان فکری در زمینه تامین هزینه و زمان احداث این خط لوله در خاک پاکستان کنند.

براساس اعلام رسانه های پاکستانی قرار است به زودی هیئتی از این کشور برای مذاکره با مسئولان وزارت نفت ایران به تهران سفرکنند تا موضوع ساخت خط لوله انتقال گاز بین دو کشور را پیگیری کنند.

این در حالی است که وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان تاکید کرده تکمیل این خط لوله یکی از مهمترین اولویت های طرح های توسعه اقتصادی دولت پاکستان است.

اخیرا یکی از مسئولان وزارت انرژی پاکستان اعلام کرده بود، پاکستان به دنبال تعویق زمان احداث این خطوط لوله است، تا بتواند این خط لوله را احداث کند.

این گزارش اضافه می‌کند، آخرین باری که شاهد خاقان عباسی وزیر انرژی پاکستان به ایران سفر کرد، قرار شد تا کارگروهی برای پیگیری منظم و پیشبرد پروژه صادرات گاز ایران به پاکستان تعیین شود.

نکته بسیار مهم این است تاخیر پاکستانی‌ها برای تکمیل خط لوله آی پی در خاک این کشور تا ٣٠ دسامبر ٢٠١٤ جبران شدنی نیست از این رو به طور قطع پاکستان از لحاظ زمانی به تعهدات خود عمل نکرده است و در فاصله باقی مانده نیز نمی توانند به تعهدات خود عمل کند.

بنابراین بر اساس توافق پیشین دو کشور، ایران و پاکستان موظف به تکمیل این پروژه تا پایان دسامبر 2014 و آغاز صادرات گاز ایران به پاکستان بودند و در صورت تاخیر، طرفین با جریمه‌ای معادل 3 میلیون دلار در روز مواجه می‌شدند، از این جهت باید دید در مذاکرات اخیر ایران و پاکستان آیا ایران از پاکستان جریمه می گیرد و یا زمان احداث این خط در خاک پاکستان به تعویق خواهد افتاد.

انتهای پیام/


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: