کد خبر: ۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۴
سی نیوز: در آزمون ورودی دکتری سال ۹۳ داوطلبان باید به کلیه دروس شامل دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی پاسخ دهند. سطح سئوالات امتحانات تخصصی در حد دانش و تجربیات فارع التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر رشته و منطبق بر شورای عالی برنامه ریزی است.

به گزارش سی نیوز به نقل از سایت آزمون PhD، آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) در ۸ گروه آموزشی و ۲۶۷ کد رشته امتحانی برگزار می شود و ۲۴۰ هزار و ۳۶۱ نفر در این آزمون ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۰۲ هزار و ۲۰۴ نفر زن و ۱۳۸ هزار و ۱۲۷ نفر مرد هستند.

به عبارت دیگر ۴۲٫۵۳ درصد داوطلبان زن و ۵۷٫۴۷ درصد داوطلبان مرد هستند که تعداد داوطلبان نسبت به سال گذشته  ۲۲ هزار و ۴۹۵ نفر بیشتر است.

در آزمون ورودی دکتری سال ۹۳ داوطلبان باید به کلیه دروس شامل دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی پاسخ دهند. سطح سئوالات امتحانات تخصصی در حد دانش و تجربیات فارع التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر رشته و منطبق بر شورای عالی برنامه ریزی است.

دفترچه شماره یک مجموعه دروس تخصصی و دفترچه شمار دو استعداد تحصیلی و زبان خارجی و یک پاسخنامه به داوطلبان داده می شود. . آزمون کلیه دروس امتحانی شامل مجموعه دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی به صورت تستی و چهارگزینه ای خواهد بود و برای هر پاسخ صحیح سه نمره مثبت و هر پاسخ غلط یک نمره منفی دارد. 

اطلاعیه کارت ورودی به آزمون و برگ راهنمای مربوط و نحوه برگزاری آزمون از روز دوشنبه ۵ اسفندماه بر روی سایت سازمان قرار داده می شود و در نشریه پیک سنجش روزهای ۵ و ۱۲ اسفندماه منتشر می شود.

کارت ورود به جلسه آزمون از روز سه شنبه ۱۳ اسفندماه بر روی سایت سنجش قرار داده می شود و داوطلبان تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۱۵ اسفندماه ۹۲ می توانند نسبت به پرینت کارت اقدام کنند.

آزمون ورودی دوره دکتری نیمه مترمزک سال ۹۳ طی یک جلسه در ۵۳ شهرستان و حوزه های مربوط برگزار خواهد شد و داوطلبان هر یک از گروه های آموزشی علوم انسانی، هنر، علوم پزشکی، دامپزشکی، زبان، کشاورزی و منابع طبیعی در مدت ۱۲۰ دقیقه و علوم پایه و فنی – مهندسی در مدت ۱۵۰ دقیقه به سئوالات خود پاسخ خواهند داد. همچنین داوطلبان به ۳۰ سئوال استعداد تحصیلی در مدت ۶۰ دقیقه و ۳۰ سئوال زبان در مدت ۳۰ دقیقه پاسخ می دهند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: