کد خبر: ۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۷
در جلسه امروز با نمایندگان سیستان و بلوچستان/
سی نیوز: نماینده مردم زابل در مجلس گفت که، روحانی در جلسه امروز با نمایندگان استان سیستان و بلوچستان از تلاش دولت برای انعقاد قرارداد بلندمدت و راهبردی با افغانستان خبر داد.

به گزارش سی نیوز، سید باقر حسینی نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره دیدار امروز مجمع نمایندگان سیستان وبلوچستان با رئیس جمهور اظهار داشت: در این دیدار تأکید رئیس جمهور بر این بود که امنیت استان سیستان و بلوچستان را مردم باید ایجاد کنند و دولت نیز در این زمینه کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: مسائلی که توسط نمایندگان استان سیستان وبلوچستان در این دیدار مطرح شد، این بود که برای ایجاد امنیت پایدار، توسعه پایدار باید ایجاد شود و همچنین برای این منظور به مشکلات اقتصادی مردم و ایجاد اشتغال باید توجه شود؛ این نکته مورد تأکید همه نمایندگان مجلس بود که با توجه به فقر و بیکاری موجود در استان، ریشه ناامنی‌ها به بیکاری و فقر باز می‌گردد.

نماینده مردم زابل در مجلس افزود: رئیس جمهور هم بر این نکته تأکید داشت که این نگاه که لازمه سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان ایجاد امنیت است، اگر چنانچه دولت مشوق‌های لازم را فراهم کند و مردم مشارکت داشته باشند، امنیت سرمایه‌گذاری در این استان تأمین می‌شود پس بهترین راه این است که مردم در پروژه‌های اشتغال‌زایی و اقتصادی سهیم باشند و این موضوع می‌تواند مشکلات را حل کند.

حسینی اظهار داشت: رئیس جمهور در این جلسه این موضوع را مطرح کرد که دولت در بحث توسعه بندر مهم و استراتژیک چابهار مصمم است و توسعه سواحل مکران را در برنامه دارد و اگر زیرساخت‌ها را در چابهار و سواحل فراهم کنیم، باعث رونق استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان خواهد شد.

**سفر روحانی به سیستان و بلوچستان پس از هرمزگان

وی ادامه داد: روحانی در این جلسه گفت که انعقاد قرارداد راهبردی بلند مدت با کشور افغانستان جزو برنامه‌های وی است و مطرح کرد که لازم است چنین قراردادی میان ایران و افغانستان منعقد شود و حامد کرزای هم دنبال این موضوع است.

نماینده مردم زابل در مجلس افزود: افغانستان بهترین و به صرفه‌ترین مسیر برای ترانزیت کالا محسوب می‌شود، بنابراین لازم است که قرارداد بلندمدتی جهت ایجاد و توسعه راهبردی که می‌تواند در بلندمدت منافع ایران و افغانستان را در زمینه اقتصادی و ترانزیتی تامین کند، بین دو کشور منعقد شود.

حسینی در پایان گفت: در خصوص مرزبانان ایرانی صحبت کلی صورت گرفت و رئیس جمهور تاکید داشت که ما باید تدبیری بیندیشیم که چنین اتفاقاتی نیفتد البته حل این موضوع دنبال می‌شود و نمایندگان مجلس مباحث امنیتی استان را در حضور رئیس جمهور مطرح و شهریاری این نکته را مشخصاً عنوان کرد، ولی آنچه رئیس جمهور مدنظر داشت این بود که ما باید شرایطی را فراهم کنیم که در آینده شاهد چنین مسائلی نباشیم.

یعقوب جدگال نماینده چابهار در مجلس نیز در خصوص این دیدار گفت: انشاءالله قرار است رئیس جمهور ابتدای سال 1393 پس از سفر به استان هرمزگان به استان سیستان و بلوچستان سفر کند.

انتهای پیام/


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: