کد خبر: ۲۸۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۱:۴۰
سی نیوز: کار کارگردان سریال سرزمین کهن را در نامیدن خانواده ای زورگو و مخالف با اصول دینی به نام "بختیاری" که در جاهای از فیلم آنها را بختیاری ها می خواند می توان بی قصد و غرض تلقی کرد؟ آیا در ذهن هر فردی چیزی جز سوء نیت خطور خواهد کرد؟

در سریالی تاریخی که به هویت یک کشور و مردم و اقوام آن می پردازد، و از کارگردانی که نه بی تجربه است و نه ناتوان در درک عمق مطلب، استفاده از نام یک قوم برای خانواده ای که وجه خوبی در سریال ندارد کاری بس ناشیانه و توهین آمیز است. آقای تبریزی شما که در مصاحبه های مختلف گفته اید که قصد توهین نداشته اید و قهرمان این سریال بختیاری ها هستند، آیا اگر سریالی در خصوص قوم شما یا هر قوم دیگری که در ایران زندگی می کند ساخته شود و قهرمان قومی و ملی آن قوم را مستبد و ظالم معرفی کند سکوت اختیار می کنید؟ شما در سریال خود بطور آشکار و عمدا به این قوم غیور و پر افتخار و همچنین به قهرمان آنان "سردار اسعد بختیاری" که نقش بسیار موثری در انقلاب مشروطه داشته است اهانت کرده اید.

مدیر شبکه سه که در عذر خواهی خود عبارت "توهین سهوی" را بکار برده اید، واقعا فکر نمی کنید روشنفکران بختیاری و تمام اقوام به این گفته شما می خندند؟ چرا در سریالی که ممکن است از نظر دیدگاهی و تاریخی روی مردم اثر سوء بگذارد از عنوان قومی که سراسر افتخار بوده در چنین نقشی استفاده می کند؟ خنده دار است تمام جملاتی که به این عمل یک "توهین سهوی" می گویند.

هدف دشمنان تخریب وحدت و یکپارچگی ملت اسلامی ماست که کارگردان این فیلم هم بخوبی به هدف آنان کمک کرد. در گذشته انگلیسی ها با ایجاد تفرقه حکومت می کردند و اکنون چنین افرادی با خرد کردن قومی می خواهند به نون و نوایی برسند که این خود جای تامل است.

در پاره ای از رسانه ها کارگردانهایی ( مانند کارگردان سریال "پایتخت") داعیه دار فرهنگ سازی شده اند که هنگامی که سریالهای از این دست تولید و پخش می شود مردم سکوت کنند و در مقابل چنین توهین های به به و چهچه بگویند. باید به این کارگردان گفت که توهین به یک قوم نه فرهنگ سازی برمی دارد و نه کسی تحمل این امر را دارد. بنده از این کارگردان سوال می کنم که چرا کمال تبریزی بجای فامیل بختیاری برای خانواده ای بد نام و زور گو از فامیلی که به اقوام دیگر ربط داشته باشد یا اینکه فامیلهای فراوان دیگری که وجود دارد استفاده نکردند؟!! باید یاد آور شوم که آذری های عزیز در خصوص کاریکاتوری که فقط از یک عبارت ترکی استفاده کرده بود سکوت نکردند و در سال 85 با اعتراض این امر را محکوم نمودند که فقط از عبارت "نمنه" برای دیالوگ کاریکاتور استفاده شده بود. چگونه انتظار می رود قوم بختیاری در مقابل توهینی به این بزرگی سکوت کند؟ هیچ توجیهی در خصوص اینکه این عمل سهوی بوده است پذیرفته نیست، پر واضح است که هدف توهین و ایجاد تصوری منفی نسبت به این قوم اصیل و پر افتخار است. مسلم است که کارگردانی که فیلم خود (پایتخت) بخاطر توهین به اقوام با اعتراض مردم مواجه شد باید از کسی که با افکارش همراه است دفاع کند.

در پایان باید گفته شود که نه تنها قوم بختیاری بلکه تمامی اقوام ایرانی و تک تک مردم در مقابل هیچ توهین و زیاده گویی نسبت به خود و اطرافیانشان سکوت نخواهند کرد. امیدوارم که صدا وسیما که این همه ممیزی دارد در این خصوص اقدامات لازم را برای کارهای آینده صورت دهد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱
مریم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
0
0
ما بختیاریها هیچ توهینی را قبول نمیکنیم وبه شدت مخالف توهین به اقوام دیگر هستیم چون هر انسانی از شرافت و شخصیت برخوردار است
مدیر پایگاه سپاس از این همه حسن توجه و غیرتتان. درود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: