کد خبر: ۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۲
آیت‌الله قائم‌مقامی:
سی نیوز: آیت‌الله قائم‌مقامی مدرس حوزه و دانشگاه گفت: به‌نظر من کسانی که پشت این اظهار نظرها هستند به‌نوعی عضوی از جریانات منحرف هستند و قصدشان هم حساسیت‌سنجی چهره‌ها و افراد جامعه ما است تا ببینند تا کجا می‌توانند پیش بیایند.

به گزارش سی نیوز، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد قائم‌مقامی، قرآن‌پژوه، نویسنده و مدرس حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با تسنیم  گفت: به نظر می‌رسد برخی جریانات و گروه‌ها و افراد قصد دارند شرایط فرهنگی جامعه را به دوران اصلاحات برگردانند و به‌نظر من انتشار اظهار نظر بی‌ربط اخیر درباره حکم قصاص به این دلیل اتفاق افتاده که القا کند نیازی نیست برای اجرای احکام الهی چندان هم سخت‌گیری کرد.

وی ادامه داد: متأسفانه نشانه‌هایی دیده می‌شود که عده‌ای می‌خواهند شرایط را به آن دوران برگردانند و ارزش‌ها و احکام الهی و موضوعاتی را که در اسلام قطعی است، زیر پا بگذارند. اما این‌ها باید بدانند که چنین چیزی دیگر جایگاهی ندارد و زمان آن گذشته است.

به‌گفته آیت‌الله قائم‌مقامی وقتی کسی دیگری را می‌کشد یا دچار صدمه و آسیب می‌کند، اگر اولیای دم ببخشند که بحث منتفی است و اسلام هم تأکید زیادی به بخشیدن دارد و اولیای دم را ترغیب می‌کند که بگذرند؛ اما این آزادی را به اولیای دم می‌دهد که نبخشند؛ در این صورت اتفاقاً قصاص نشدن ظلم و امری غیرانسانی است، نه قصاص شدن. بنابراین حرفی که اخیراً در روزنامه‌ای منتشر شده است بی‌ربط و نامربوط است.

مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: به‌نظر من کسانی که پشت این اظهار نظرها هستند به‌نوعی عضوی از جریانات منحرف هستند و قصدشان هم حساسیت‌سنجی چهره‌ها و افراد جامعه ما است تا ببینند تا کجا می‌توانند پیش بیایند.

وی گفت: بهترین شکل مقابله با این اظهار نظرها به‌نظر من، ارائه پاسخ علمی و دقیق است؛ یعنی علاوه بر اینکه با این اظهار نظرهای بی‌ربط باید به‌شیوه قانونی و قضایی برخورد کرد، علما و نخبگان باید بهترین پاسخ علمی را به این شبهات ارائه کنند و کسانی را که در قطعیات و احکام ضروری اسلام شک و تردید روا می‌دارند، به‌شیوه منطقی و استدلالی و علمی مجاب کنند. این نوع پاسخگویی هم مغایر با برخورد قانونی نیست بلکه باید کنار آن انجام گیرد.

آیت‌الله قائم‌مقامی ادامه داد: باید به‌شیوه علمی و استدلالی به این‌گونه اشخاص نشان داد که حکم قصاص علمی و عقلی است و اتفاقاً عمل کردن خلاف آن مغایر با حقانیت و انسانیت است. کنار این باید متذکر شده که اسلام در این شرایط توصیه به عفو و بخشش کرده اما اگر اولیای دم راضی نشدند، این حق را دارند که درخواست قصاص کنند.

این مدرس حوزه و دانشگاه در پایان سخنانش تأکید کرد: کسانی که پشت این اتفاق هستند بدانند که نمی‌توانند جریان را به دوره اصلاحات برگردانند و شرایطی که در آن زمان ایجاد شد نمی‌تواند دوباره پا بگیرد؛ دیگر جایش نیست و دورانش گذشته است.

انتهای پیام/


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: