به گزارش اکوایران، ورود مذاکرات وین به فاز نهایی، واکنش‌های مختلفی را در محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب برانگیخته است. در حالی‌که طیف‌های میانه و مایل به چپ به استقبال توافق احتمالی برای احیای برجام رفته‌اند، محافظه‌کاران و رسانه‌های دست راستی به سیاست دولت جو بایدن تاخته‌اند و علی‌رغم اینکه از نگاه تهران سیاست جو بایدن تاکنون در عمل تفاوت ملموسی با سلف وی نداشته است، شاهین‌های واشنگتن کاخ سفید را به تساهل‌جویی بیش از حد در قبال ایران متهم کرده‌اند.

توافق «ضعیف‌تر و کوتاه‌تر» از برجام

هیئت سردبیری وال‌استریت ژورنال، نشریه نزدیک به محافظه‌کاران و پایگاه رسانه‌ای راست‌های میانه در مطلبی با عنوان «شتابان به سوی توافق ضعیف‌تر با ایران» با انتقاد از سیاست دولت بایدن در قبال مناقشه هسته‌ای تهران و معافیت‌های تحریمی در حوزه همکاری‌های بین‌المللی در فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران که اخیراً از سوی دولت بایدن بازگردانده شد، نوشته است: «ایالات متحده یک امتیاز پیش‌دستانه دیگر می‌دهد، درحالیکه تهران مطالبات بیشتری دارد».

این روزنامه که از محتمل بودن توافق در مذاکرات وین، آشکارا ناراضی است، می‌افزاید: نشانه‌های دیپلماتیک حاکی از دستیابی دولت بایدن به توافق هسته‌ای بازنگری شده با ایران است و آخرین خبر بد لغو تحریم‌ها حتی قبل از دستیابی به توافق است.

وال‌استریت‌ژورنال سرمقاله انتقادی و گلایه‌آمیز خود را با این جمله به پایان می‌رساند که «ایران به وضوح از آخرین باری که با یک دولت دموکراتیک مذاکره کرد آموخت. ظاهراً مذاکره کنندگان پرزیدنت بایدن این کار را نکرده اند».

 

بایدن به نشانه ضعف، پلک زد

همچنین بابی قوش، ستون‌نویس بلومبرگ در مطلبی با عنوان «در رویارویی هسته ای با ایران، بایدن پلک زد» نوشت: اقدام ایالات متحده برای معافیت تحریمی در حوزه همکاری‌های بین‌المللی هسته‌ای، یک ژست توخالی است که نشان دهنده ضعف است.

پرزیدنت بایدن ماه ها این تصور را ایجاد کرده است که آماده است با ایران بر سر برنامه هسته ای اش بازی سختی انجام دهد.
 دولت بایدن همچنین اعلام کرد که طیف وسیعی از گزینه های نظامی را برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران بررسی کرده است.
وقتی تهران این هشدار را نادیده گرفت و ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش داد، ایالات متحده صحبت‌های سرسختانه خود را بالا برد و گفت اگر مذاکرات در وین برای بازگرداندن توافق به نتیجه نرسد، تحریم‌های جدیدی اعمال خواهد شد. هدف از تشدید تهدیدها این بود که ایرانی ها پلک بزنند. اما به نظر می رسد این بایدن بود که با معافیت‌های تحریمی اخیر، ظاهراً برای دریافت امتیاز متقابل از تهران، پلک زد.

Joe Biden Iran US Nuclear Deal Middle east

ایرانی ها به سرعت پیشنهاد ایالات متحده را ناکافی دانستند. معافیت ها به شرکت های خارجی اجازه می دهد تا روی برخی از جنبه های غیرنظامی برنامه هسته ای تهران کار کنند.

ایرانی‌ها با دیدن یک ژست توخالی می‌دانند: بسیار بعید است که هیچ شرکت خارجی با برنامه هسته‌ای درگیر شود،

در صورتی که این خطر وجود داشته باشد که در صورت شکست مذاکرات در وین، مجبور به خروج ناگهانی از پروژه شود.

تهران می گوید که خواهان لغو همه تحریم ها و تعهد آمریکا به عدم اعمال مجدد آنها در آینده است؛ تضمینی که به ادعای

ستون‌نویس بلومبرگ، هیچ رئیس جمهوری نمی تواند بدهد.

از آنجایی که این ژست پس از هشدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، مبنی بر اینکه ایران به زودی «چند هفته» تا آستانه

هسته ای فاصله دارد، تهران به این نتیجه خواهد رسید که پرتوهای هسته‌ای‌اش کارساز است. چرا به این رویکرد ادامه ندهد؟

دولت بایدن با وعده توافقی «طولانی‌تر و قوی‌تر» از برجام، در بهترین حالت توافقی کوتاه‌تر و ضعیف‌تر به دست خواهد آورد.

دولت می گوید که مقصر این امر در خروج «فاجعه بار» آقای ترامپ از برجام است. این دولت امیدوار است که زمانی که

برجام مقداری ثبات را بازیابی کرد، ممکن است شرایط برای مذاکرات بعدی را بهبود بخشد.

ستون‌نویس بلومبرگ در پایان نوشت: در حالی که ایران برای لغو تحریم‌های بیشتر تلاش می‌کند، با رضایت خاطر از این اقدام تأکید خواهد کرد که معافیت‌های روز جمعه در واقع این ایده را تقویت می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران جنبه‌ صلح‌آمیز دارد. بایدن ممکن است فکر کند معافیت‌های تحریمی‌اش، ایرانی‌ها را متقاعد می‌کند که از مواضع خود قدری عقب‌نشینی کنند. اما پیامی که دریافت خواهند کرد دقیقا برعکس است.

ایران و روسیه - مذاکرات هسته‌ای وین - میخائیل اولیانوف - برت مک‌گورک