• امروز : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 12 July - 2024
کل اخبار 32617اخبار امروز : 0
0

حامد عنقا: هنوز یک هزارم کار "حاج قاسم" را نگفته‌ایم/ قصه حاج قاسم مثل پرچم ایران می‌ماند

  • کد خبر : 19395
  • ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۹
حامد عنقا: هنوز یک هزارم کار "حاج قاسم" را نگفته‌ایم/ قصه حاج قاسم مثل پرچم ایران می‌ماند

حامد عنقا: هنوز یک هزارم کار "حاج قاسم" را نگفته‌ایم/ قصه حاج قاسم مثل پرچم ایران می‌ماند تهیه‌کننده سریال "آقازاده" درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی، گفت: به والله هنوز یک هزارم کاری را که حاج قاسم و نیروهای وفادارش در منطقه کرده‌اند به مردم نگفته‌ایم. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، […]

حامد عنقا: هنوز یک هزارم کار "حاج قاسم" را نگفته‌ایم/ قصه حاج قاسم مثل پرچم ایران می‌ماند

تهیه‌کننده سریال "آقازاده" درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی، گفت: به والله هنوز یک هزارم کاری را که حاج قاسم و نیروهای وفادارش در منطقه کرده‌اند به مردم نگفته‌ایم.

حامد عنقا: هنوز یک هزارم کار "حاج قاسم" را نگفته‌ایم/ قصه حاج قاسم مثل پرچم ایران می‌ماند – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حامد عنقا نویسنده و تهیه‌کننده در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره جایگاه سردار بزرگ و پرافتخار سپهبد قاسم سلیمانی در دنیای رسانه ها، تحلیل استراتژی این فرمانده قدرتمند و کاریزماتیک، تفاوت رویکرد او در منطقه، واکنش رسانه ها خارجی به خبر شهادت او و پشت پرده اقدام عجیب و ضد آزادی بیان اینستاگرام صحبت کرد.

عنقا در ابتدا در خصوص شهادت سردار سلیمانی گفت: «وقتی فکر می‌کنی نمی‌دانی باید به چه کسی تسلیت بگویی؛ اول به خودم تسلیت می‌گویم. با وجود همه عظمتی که کلمه شهید دارد، برای ما سخت است این کلمه را درباره ایشان به کار ببریم. به قول آقا ابراهیم حاج قاسم فراتر از این القاب است و در این سالها هم سختمان بود کلمه سرلشکر را درباره‌شان بگوییم. خوشا به سعادت حاج قاسم. به حضرت بقیه‌الله تسلیت می‌گویم، همچنین به آحاد ملت، حضرت آقا و همه علاقمندان حاج قاسم که فقط در ایران نیستند و در کل منطقه از جمله عراق، یمن و لبنان حضور دارند. سخت است که امروز در نبود حاج قاسم درباره‌اش صحبت می‌کنیم.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سردار سلیمانی | سردار قاسم سلیمانی , شهید سپهبد قاسم سلیمانی ,

وی به ماجرای حذف عکس‌ها و پیام‌های تسلیت مرتبط با شهادت سردار سلیمانی توسط مدیریت اینستاگرام واکنش نشان داد و تأکید کرد: موضوعی که از اولین لحظات انتشار خبر شهادت حاج قاسم تأیید شد و بُعد رسانه‌ای پیدا کرد، واکنش عجیب اینستاگرام بود. اینکه مسئول روابط عمومی اینستاگرام مصاحبه کرده و گفته ما به خاطر تحریم‌ها و قوانین این کار را کردیم، عذر بدتر از گناه است. با وجود ادعای حقوق بین‌الملل و آزادی اطلاعات این موضوع خیلی نادر بود.

این کارشناس رسانه افزود: در مثل مناقشه نیست و نمی‌خواهم مقایسه کنم اما خیلی از شخصیت‌ها با ملیت‌های مختلف توسط آمریکا تحریم می‌شوند. شاید مهمترین آنها حزب‌الله لبنان باشد؛ اما هیچوقت این سانسور سنگین رسانه‌ای که درباره مرگ حاج قاسم ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی وجود نداشته است، آن هم درباره شخصیتی که با خیلی از کسانی که در دنیا مبارز بوده‌اند و به هر دلیل آمریکا با آنها زاویه داشته متفاوت بوده است. تفاوتش هم در این است که حاج قاسم شخصیت رسمی از یک رسته رسمی در نظام و جمهوری است.

عنقا یادآور شد: این واکنش از چیزهای دیگری می‌آید؛ ما نباید دچار خودفریبی شویم که وقتی اینستاگرام توضیح می‌دهد این به خاطر قوانین آمریکا است واقعا ماجرا همین است. قوانین آمریکا چرا درباره این شخصیت خاص اینگونه است؟ تقریبا می‌شود گفت از دو ساعت بعد از اعلام خبر شهادت حاج قاسم، رباتها شروع به حذف پست‌های مربوط به این اتفاق و هشدار فرستادن برای صاحبان اکانت و حتی حذف صفحات رسمی و معتبر رسانه‌ای کرد. شما یک وقت به عنوان یک علاقمند دلنوشته‌ای درباره حاج قاسم می‌نویسید. این ماجرایش فرق می‌کند با یک رسانه رسمی خبری منتشر می‌کند. به همین دلیل حذف پیج‌های رسانه‌های رسمی عجیب و غیر قابل دفاع است.

وی با طرح این پرسش که چرا دستگاه تبلیغاتی آمریکایی برای شخصی مثل سردار قاسم سلیمانی اینطور تفاوت قائل می‌شود، تصریح کرد: جمعیت‌ها و گروه‌هایی مثل حزب‌الله، نجبا، حشد الشعبی و… از اول با هم زاویه جدی داشتند اما این حاج قاسم بود که همه آنها را دور هم جمع کرد. امروز موضوع انتقام بسیار جدی است؛ درباره اینستاگرام هم یک وقت شما پیغام خونخواهی می‌دهی و فراتر از خبر حرکت می‌کنی حسابش جداست. اما چرا باید خبررسانی را مختل کنند؟ چرا علاوه بر رسانه های ایرانی، دو تا از رسانه‌های شیعی عربی هم این اتفاق برایشان می‌افتد؟ چرا برایشان اینقدر نگران کننده است که رسانه‌های منطقه دارند درباره چنین چهره‌ای اطلاع‌رسانی می‌کنند؟

این فعال فرهنگی عنوان کرد: از روز گذشته رسانه‌های اصلی آمریکایی مثل فاکس نیوز، CNN و… تمام زیرنویس‌های طول روزشان به جز در بعضی بخش‌های میزگرد و… مربوط به اخبار شهادت حاج قاسم است. امروز هم روزنامه‌ها، تحلیل‌ها و گزارش‌هایشان درباره حاج قاسم است. چرا؟

عنقا ادامه داد: این در تفاوت کاراکتر و شیوه جنگی بود که حاج قاسم می‌کرد، او تفاوت استراتژی شاخصی با بقیه سرداران نظامی که می‌جنگیدند، داشت. شاید اولین مصاحبه رسمی حاج قاسم همین چند وقت پیش با سایت رسمی مقام معظم رهبری بود. اما اینکه ایشان اهل مصاحبه شخصی نبود، معنی‌اش این نبود که قائل به موضوع رسانه نباشد. اتفاقاً یکی از مهم‌ترین اسلحه‌های حاج قاسم رسانه بود. نگرانم مثالی بزنم که دون شان حاج قاسم باشد؛ اما چون در مثال مناقشه نیست نقیبی می‌زنم به سخن فرمانده مارکوس رهبر گروه زاپاتیستا از چیاپاس مکزیک که خودش هم یک ضد آمریکایی تمام عیار بود. او یک روز متنی منتشر می‌کند که در آن می‌گوید لپ‌تاپ دستم با کلاشینکفم یک اندازه برایم اهمیت دارد؛ آن زمان هنوز شبکه‌های اجتماعی و یوتیوب و استریمرها در دنیا به وجود نیامده بودند. این دقیقاً منش حاج قاسم سلیمانی بود.

وی با بیان اینکه حاج قاسم مرد میدان بود، تاکید کرد: موضوع داعش که پیش آمد حاج قاسم استراتژی متفاوتی در پیش گرفت. او می‌دید دشمنی آن طرف میدان است که بخشی از انرژی‌اش را قبل از اینکه در میدان بجنگد روی پروپاگاندا گذاشته است. این را در نظر بگیرید که داعش جزو اولین گروه‌های تروریستی بسیار خشن بود که خشونت را کاملاً تبلیغ می‌کرد؛ درباره‌اش ویدئو و فیلم می‌ساخت و گروه رسانه‌ای بسیار بسیار سنگینی داشت که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها را جذب کرده بود. همچنین شبکه تلویزیونی جدی به نام اعماق داشت و بخش زیادی از غربی‌ها، با این تبلیغات جذب داعش شدند.

نویسنده و تهیه کننده «آقازاده» یادآور شد: اگر ویدئوهایی را که درباره تیم رسانه‌ای داعش وجود دارئ ببینید متوجه می‌شوید این تیم، ارتش منظم‌تری نسبت به ارتشی بود که می جنگید. به قول معروف دوربین از قناصه تک تیرانداز برایشام خیلی مهم‌تر بود و در عرصه رسانه کار بسیار جدی‌تری می‌کردند. درباره اقلیمی حرف می‌زنیم که سرشار از عشیره‌ها و قبیله‌های مختلف است، یک طرف روسیه آمده، یک طرف آمریکا، یک طرف هواپیماهای فرانسوی. همه‌چیز با هم آمیخته شده. اقلیمی که از شمال و غرب عراق شروع می‌شود تا سوریه و مرز لبنان و چیز عجیب غریبی است. اما حاج قاسم گفت دوربین تو دوربین من، اسلحه تو اسلحه من و نگاه که می‌کنی می‌بینی اگر چه خودش هیچوقت جلوی دوربین کسی برای مصاحبه ننشست (به جز مصاحبه مطبوعاتی سایت مقام معظم رهبری) اما کمپین رسانه‌ای درستی را حمایت می‌کرد و شاید تنها سردار نظامی ما در منطقه باشد که چنین ادراکی داشت.

وی تصریح کرد: حاج قاسم متوجه شده بود که باید بتواند حرف مقاومت را تا عمق استراتژیک دشمن پیش ببرد؛ البته یادتان باشد با فیلم و ویدئو و اینستاگرام، فلوجه آزاد نمی‌شود. تفاوت کار رسانه‌ای پوشالی و واقعی این است. حاج قاسم می‌دانست باید حرف مقاومت را در کنار کاری که به جهت مقاومت شاهدیم تا عمق استراتژیک دشمن بُرد. عمق استراتژیک دشمن هم بلندی جولان یا تل‌آویو نیست، بلکه تیتر یک نیویورک تایمز و واشنگتن پست و جلد تایم و نیوزویک است.

عنقا اذعان کرد: حاج قاسم سلیمانی تنها سردار نظامی مقاومت بود که به محض اینکه اراده می‌کرد بدون اینکه بخواهد حرفی بزند یا مصاحبه‌ای کند، تیتر یک رسانه‌های غربی می‌شد و توجه گروه‌های مختلف غربی را به جلب می‌کرد. البته وقتی درباره رسانه‌های غرب حرف می‌زنیم درباره جریان‌های مختلفش سخن می‌گوییم. او این تاثیرگذاری را داشت و توانست عمق مظلومیت شیعه را در همین منطقه به مرحله‌ای برساند که کارشناس فاکس‌نیوز به عنوان جنگ‌طلب‌ترین رسانه دنیا، می‌نشیند و به ترامپ می‌گوید تصمیمی که گرفتی ناشی از اوج بلاهت و حماقت تو بوده است. این تأثیر یک شبه اتفاق نیفتاده است. این کاراکتر حاج قاسم است که اینها را بعد از یکی دو ساعت طوری به دست و پا می‌اندازد که پست مجید بنی فاطمه را هم پاک می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه آنها می دانند از خون حاج قاسم هزار حاج قاسم می‌خیزد، اعلام کرد: شک نکن امروز همه می خواهند انتقام بگیرند.

او درباره انتقام از دشمن،‌ خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم امروز هیچ قشری از جامعه را پیدا نمی‌کنید که طالب خونخواهی حاج قاسم نباشد. می فهمم هنوز زمانی نگذشته اما یادمان باشد اگر سیاه پوشیدیم و عزاداریم، حاج قاسم هم سیاه حسین ابن علی را می پوشید اما منتقم بود. برای حاج قاسم اکنون گریه نمی‌کنیم بلکه بعد از انتقام می‌گرییم.

عنقا در پاسخ به اینکه اگر چه همه ناراحتند اما چرا معدود افرادی چون مسیح علینژاد از این اتفاق ابراز خوشحالی می‌کنند، اظهار کرد: امروز می‌بینیم آحاد ملت با هر گرایشی درگیر این اتفاقند؛ از حزب اللهی و غیرحزب‌اللهی هم حرف نمی‌زنیم. حتی جوانانی که فکر می‌کردند سر و شکل و حجابشان و ظاهرشان متفاوت است هم درگیرند. این حاج قاسم همان کسی است که روزی در اکانت توییترش می‌زند دختر بی‌حجاب و باحجاب و حزب اللهی و غیرحزب‌اللهی نداریم. او همیشه نگران بوده مبادا چند عنصر بی‌ارزش تفرقه بیندازند. حتی دشمنان متخاصم و استخوان‌دار ما هم دیشب از فقدان حاج قاسم متاثر بودند. بالاخره شیر در بیشه شیر است دیگر. به قول دوست عربمان هر وقت دیدی عده‌ای کفتار دارند هلهله می‌کنند بدان شیری کشته شده است. برای همین اینها خیلی بی‌ارزش‌تر از این حرفهایند. امروز صبح فیلم‌های تشییع پیکر در عراق منتشر شده و فردا و پس فردا در مشهد و تهران منتشر می‌شود و همه دنیا خواهند دید.

عواقب جنایت ترور سردار به روایت شبکه خارجی تلویزیونمعافیت مالیاتی به نام هنرمند، به کام سلبریتی‌ و دولت/ مثل "پدر" با غم کمتر، سریال رمضانی شبکه 2

این نویسنده و کارشناس رسانه یادآور شد: قصه حاج قاسم قصه این گروه سیاسی و این جناح و آن جناح نیست مثل پرچم ایران است. موضوع مقاومت مثل پرچم ایران است و چپ و راست ندارد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نسل جدید عراق و سوریه گفت: اینها کسانی‌اند که دوران خونبار و فاجعه بار صدام را ندیده‌اند، عین نسل جوانی که در کشور ما جنگ را تجربه نکرده و دوران قبل از انقلاب را ندیده‌اند اما ممکن است چهار تا تبلیغ خوش رنگ و لعاب چهار تا شبکه باعث ذهنیت‌سازی در آنها بشود که چقدر آن دوران خوب بود. حالا امروز بعد از شهادت حاج قاسم که کار حسینی کرد وظیفه ما این است که کار زینبی کنیم. حاج قاسم که آخرین فرزند خمینی نبود و این سلسله طیبه تمام نخواهد شد. مگر وقتی عباس موسوی شهید شد همه برای حزب الله نگران نشدند؟ اما یک سید محکمی مثل سیدحسن نصرالله جای او آمد. این نسل تمام نمی‌شود هرچقدر بکشند.

عنقا با اشاره به برخی از همین نسل جدید که آگاهی درستی از اتفاقات ندارند، یادآور شد: به همین معتقدم حتی به کسی که با 200 نفر فالور در اینستاگرام خود مطلب می‌گذارد هم باید بگوییم واقعا چه اتفاقی افتاده است. و به والله هنوز یک هزارم کاری را که حاج قاسم و نیروهای وفادارش در منطقه کرده‌اند به مردم نگفته‌ایم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://30news.ir/?p=19395

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.