• امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024
کل اخبار 32617اخبار امروز : 0
0

سخنگوی وزارت خارجه: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود

  • کد خبر : 19966
  • ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
سخنگوی وزارت خارجه: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود که می‌تواند تصمیمات اتخاذ‌شده را تحت الشعاع قرار دهد. – اخبار بین الملل – به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران […]

سخنگوی وزارت خارجه: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود که می‌تواند تصمیمات اتخاذ‌شده را تحت الشعاع قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه: امشب جلسه مهمی درباره گام پنجم برگزار می‌شود – اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری با گرامی‌داشت یاد و خاطره سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: سردار سلیمانی، سردار شهید اسلام، سردار محبوب دل‌ها، سردار مبارزه با تروریسم و اسوه ملت‌ها در مبارزه با خشونت، ترور و افراطی‌گری بود.

وی اظهار داشت: سردار سلیمانی قهرمان جهانی مبارزه با ترویسم، خشونت و افراط‌گرایی بود هرچند رسانه‌های بیگانه می‌خواهند چهره دیگری از ایشان جلوه دهند ولی این تلاش‌ها، واقعیت‌ها را کمرنگ نمی‌کند.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه از دولت و ملت عراق بابت تشییع پیکر شهدای مقاومت قدردانی کرد و شهادت ابومهدی المهندس و دیگر همکاران‌شان را در حمله تروریستی بالگردهای آمریکایی تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: انتصاب سردار قاآانی را از سوی خود و وزارت خارجه تبریک می‌گویم و برای ایشان موفقیت و پیروزی بیش از پیش می‌گویم. وزارت امور خارجه همانطور که ارتباط زیادی با سردار سلیمانی و نیروی قدس داشته، با ایشان هم خواهد داشت و با همکاری یکدیگر، اهداف جمهوری اسلامی را پیش خواهیم برد.

موسوی با تشریح اقدامات وزارت امور خارجه بعد از ترور سردار سلیمانی اظهار داشت: با دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت ارتباط برقرار کردیم. دیروز وزیر امور خارجه با مقامات و شخصیت‌های خارجی تماس‌هایی داشتند و تحولات پس از ترور سردار دل‌ها را بررسی، مواضع ایران را اعلام کرده و تاکید کردند که این اقدام نابخردانه و حماقت‌آمیز و خبط برزگی از سوی آمریکایی بود و مسئولیت کلیه عواقب، پیامدها و شرایط بعدی برعهده آمریکا است.

مجمع گفتگوهای منطقه‌ای سه شنبه برگزار می‌شود

موسوی با اشاره به سفر ظریف به روسیه و چین تصریح کرد: روز سه‌شنبه مجمع گفت‌وگوهای تهران با حضور شخصیت‌های داخلی و خارجی با تکیه بر طرح صلح هرمز برگزار می‌شود. در کنار دیگر طرح‌های مطرح شده، طرح صلح هرمز از اهمیت بسیاری برخودار است.

وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکره با آمریکا زیر سایه تهدید که از سوی برخی افراد مطرح شده است، خاطرنشان کرد: ایران و وزارت خارجه مذاکره زیر سایه تهدید را نمی‌پذیرد کماآنکه نشان دادیم که مذاکره‌ای زیر سایه تهدید نکردیم. این مسئله مضر برای شرایط فعلی کشور است. وزارت خارجه تابع و مجری دستورات نظام است و هر گاه، دستوری بگیرد، در کمال دقت اجرا می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیگیری‌های حقوقی وزارت امور خارجه درباره ترور سردار سلیمانی ابراز داشت: فارغ از نتیجه پیگیری‌ها، موظف هستیم مراتب اعتراض خود را اعلام کنیم. تماس ظریف با دبیرکل سازمان ملل و نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به دبیرکل و شورای امنیت هم در همین راستا است. این اقدام را تروریسم دولتی می‌دانیم و عواقب آن برعهده مرتکبین به ویژه دولت تروریستی آمریکا است.

پاسخ پیام بی ادبانه‌آمریکا را دادیم/‌ آمریکایی‌ها دست از لفاظی و تهدید بردارند

موسوی درباره جزییات پیام آمریکا که از طریق سفیر سوئیس داده شده است، بیان کرد: از ذکر جزییات و پاسخ ایران معذوریم. پیامی از سوی وزیر خارجه آمریکا بود که خارج از روال و تشریفات دیپلماتیک بود که بی‌ادبانه هم بود. ما هم بعدازظهر جمعه این نامه را بررسی و پاسخ آن را دادیم و با همان لحن شایسته مقامات آمریکایی در سطح پایین‌تری پاسخ داده شد که فکر نکنند خبری است.

وی درباره تهدید اخیر ترامپ درباره هدف قرار دادن 52 نقطه فرهنگی و تاریخی یادآور شد: موضع ایران از سوی ظریف در توییتی داده شد. من واقعا متاسفم که در جهانی زندگی می‌کنیم که رییس‌جمهور کشور به اصطلاح قدرت جهانی، چنین موضعی گرفته و مشاورانی دارد که لای کتاب قانون را باز نکرده و بدیهات حقوق بین‌المللی را به سخره می‌گیرد. تهدید را با تهدید پاسخ می‌دهیم و در مقابل تهدیدات آماده بوده و دست بسته نیستیم.

توییت‌های تهدیدآمیز علیه ایران که برای ترامپ نتیجه معکوس داشتواکنش ظریف به توییت‌های جدید ترامپاحضار سفیر سوئیس و اعتراض شدید ایران به اظهارات خصمانه ترامپ علیه ایران

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: توصیه می‌کنیم دست از این لفاظی‌ها و تهدیدات بردارند.

موسوی درباره عمل متقابل ایران در برابر ترور سردار سلیمانی عنوان کرد: وزارت خارجه وظایفی دارد که به آنها عمل می‌کند. اینکه عمل متقابل ایران چیست، در بیانیه شورای عالی امنیت ملی آمده و وزارت خارجه در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی حرکت می‌کند و به وظایفش عمل می‌کند.

سفر وزیر خارجه قطر از قبل برنامه‌ریزی شده بود

وی در پاسخ به سوالی درباره گفت‌وگوهای تلفنی ظریف با مقامات خارجی و جزییات رایزنی‌های دیروز وزیر خارجه قطر در تهران و اینکه گفته می‌شود قطر از سوی آمریکا پیام آورده ایران پاسخ متقابل را ندهد ولی تحریم‌ها برداشته می‌شود، گفت: این حرف‌ها صحت ندارد. سفر وزیر خارجه قطر از چند روز قبل برنامه‌ریزی شده بود. ایشان منتظر بودند که اگر این سفر از سوی ما کنسل می‌شود، سفر خود به تهران را لغو کنند که ما نکردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: محور گفت‌وگو با وزیر امور خارجه قطر و همه گفت‌وگوهای دکتر ظریف با مقامات کشورهای دیگر، تشریح شرایط منطقه‌ای پس از این حادثه ناگوار بود که وزیر خارجه اعلام کرد یک مقام رسمی نظامی ایران در خاک کشور ثالث و یک مقام رسمی نظامی عراقی در خاک خود توسط نیروهای تروریست آمریکا مورد هدف قرار گرفتند.

موسوی افزود: ایشان تاکید کردند این اقدام ضمن خدشه وارد کردن به تمامیت ارضی عراق، استقلال و امنیت ملی این کشور؛ اقدامی خطرناک و حماقت‌گونه‌ بوده است.

وزیر خارجه قطر با ظریف دیدار کرد/ ایران خواهان تنش در منطقه نیست

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان افزود: در این گفت‌وگوها به صراحت اعلام شد اقدام آمریکا عواقبی دارد و هرگونه عواقب متوجه آمران و عاملان این حادثه است. طرف‌های مقابل خواستار خویشتنداری شده و کسی خواستار میانجیگری نشد ولی ما اعلام کردیم خویشتنداری حدی دارد و کسانی که این کار را کردند، باید متوجه عواقب اقدام خود باشند و کسانی که خواستار خویشتنداری ما هستند، باید این مسئله را قبلا به آمریکا اعلام می‌کردند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزیر خارجه قطر گفته اگر ایران به اقدام آمریکا پاسخ ندهد، بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌شود، بیان کرد: من این خبر را تائید نمی‌کنم.

هیاتی از عمان به ایران نیامده است

موسوی درباره شایعه سفر هیاتی از عمان به تهران و عدم موفقیت آنها برای میانجیگری تصریح کرد: این خبر صحت ندارد. هیاتی از عمان به تهران نیامده است. آخرین تعامل ایران و عمان مربوط به همان سفری است که ظریف به مسقط رفت و تقریبا با تمامی مقامات ارشد عمانی دیدار کردند.

امشب جلسه مهمی درخصوص گام پنجم برگزار می‌شود

این دیپلمات درباره دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای سفر به بروکسل خاطرنشان کرد: رایزنی در این باره در حال انجام بود که ایشان به بروکسل سفری داشته باشند ولی هیچ چیز نهایی نشده است.

موسوی درباره گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران هم ابراز داشت: تصمیماتی برای برداشتن گام پنجم اتخاذ شده بود ولی با توجه به شرایط کنونی، امشب جلسه مهمی درخصوص گام پنجم برگزار می‌شود که می‌تواند تصمیمات اتخاذ شده را تحت الشعاع قرار می‌دهد. تصمیم امروز خط مشی ایران در خصوص اجرای برجام و گامی که در پیش است را مشخص می‌کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://30news.ir/?p=19966

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.